Çeşitli Bilgiler

 • Hayalin hakikati ile hakikatin hayalinin birleşip kaynaştığı bu evrende, neyin gerçek olup, neyin gerçek olmadığını kim bilebilir ki?..
 • Üstad Necip Fazıl Kısakürek son günlerinde sakal bırakmaktaymış.. Bİr gün Aziz Nesin ile karşılaşmışlar Nesin;üstad’ın bu halini görünce, Yahu Üstad bu ne hal? maymuna dönmüşsün ; der Üstadda Öylemi 0 zaman başka tarafa döneyim der.
 • ” Kur’an okuyan mü’minin misali, ağaç kavunu gibidir.Kokusu da iyi tadı da iyidir.Kur’an okumayan mü’minin misali ise hurmaya benzer.Lezzeti vardır fakat kokusu yoktur.Kur’an okuyan münafıkın misali ise reyhana benzer.Kokusu iyidir fakat tadı acıdır.Kur’an okumayan münafıkın misali ise Ebu cehil karpuzu misalidir.Kokus…u yoktur, tadı da acıdır.” Hz.Ebu Musa (r.a.)- Ramûz El-Ehadis’te
 • Çoğu zaman mesele Tanrı’nın ne olduğu değil, bizim onda ne gördüğümüzdür. Sevgi dolu olanlar merhameti görür, zalim olanlar şiddeti, zeki olanlar aklı görür, aptal olanlar kör inancı, alimler bilimi görür, cahiller mucizeyi.
 • İmam ebu Hanife”nin yanına bir adam gelir. Adam koyunlarının çalındığını ne yapmasını gerektiğini İmam”a danışır. İmam Ebu Hanife önce bir koyunun kaç yıl yaşayacağını soracaktır adama… Adam bir koyunun en fazla yedi yıl yaşayacağını söylediğinde İmam çoktan kararını almıştır bile. İmam Ebu Hanife ola ki çalıntı koyunların etinden bilmeden yemiş olurum korkusu ile o yörenin koyun etinden yedi yıl boyunca tatmayacaktır.
 • 8 yıla 80 yılı sığdıran padişah Yavuz Sultan Selîm Han, Mısır’ı fethettikten (1571) sonra kölemen kumandanlarından Kayıtbay’ı huzura getirdiler.
  Yavuz sordu:
  “Nerede kaldı sizin kahramanlığınız? Ne oldu cesaretinize, ne işe yaradı?”
  Kayıtbay şöyle dedi:
  “Sultanım! Bizde o cesaret ve kahramanlık vardır. Fakat bize ne ettiyse ordunuzdaki toplar etti. Bundan evvelce zamanda bir Berberî tüccar bize gelmişti. Beraberinde Venedikliler’den aldığı yeni toplar vardı. Satıyordu o topları. Biz Peygamber Efendimiz’in (SAV) “Ok ve kılıç kullanın!” hadisine uygun bulmadığımız için topları almadık. O tüccar Berberî bu işe çok kızdı ve bize “Yaşayanlarınız görecekler! dedi ve çekti, gitti. Meğer ne kadar da haklıymış…
  Yavuz Kayıtbay’ın bu sözlerinden sonra şöyle dedi:
  “Kudret Allah’ın elindendir. Bize zafer verdiyse O vermiştir. Siz madem Allah’ın ve Peygamber’inin (SAV) emirlerine bu kadar bağlısınız, o vakit niçin “Düşmanın silahıyla silahlanınız!” emrine uymadınız?”

Reklamlar

One response to “Çeşitli Bilgiler

 1. “bir zamanlar biz de millet hem nasil milletmisiz
  gelmisiz dunyaya medeniyet nedir ogretmisiz” MAE

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s